Valor Dictus

VALOR DICTUS OSCAR PICKS 2018

Advertisement

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Notes: The final two picks in each category are honorable mentions, films or performances that didn’t quite make the cut but the author believes deserve a shoutout; Categories not included are Animated Feature, Documentary Feature, Foreign Language Film, and the 3 short categories because the author has not seen enough of the eligible films

 

Best Picture

  1.  Phantom Thread
  2. Dunkirk
  3. Columbus
  4. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Call Me By Your Name
  6. The Shape of Water
  7.  Lady Bird
  8. Blade Runner 2049
  9. Get Out
  10. The Lost City of Z
  11. All the Money in the World
  12. War for the Planet of the Apes

Best Director

  1. Christopher Nolan (Dunkirk)
  2. Guillermo Del Toro (The Shape of Water)
  3. Denis Villeneuve (Blade Runner 2049)
  4. Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
  5. Jordan Peele (Get Out)
  6. Luca Guadagnino (Call Me By Your Name)
  7. Greta Gerwig (Lady Bird)

Best Actor

  1. Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
  2. Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)
  3. Gary Oldman (Darkest Hour)
  4. Daniel Kaluuya (Get Out)
  5. Hugh Jackman (Logan)
  6. Jeremy Renner (Wind River)
  7. Andy Serkis (War for the Planet of the Apes)

Best Actress

  1. Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  2. Haley Lu Richardson (Columbus)
  3. Saoirse Ronan (Lady Bird)
  4. Sally Hawkins (The Shape of Water)
  5. Vicky Krieps (Phantom Thread)
  6. Margot Robbie (I, Tonya)
  7. Jessica Chastain (Molly’s Game)


Best Supporting Actor

  1. Richard Jenkins (The Shape of Water)
  2. Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  3. Michael Stuhlbarg (Call Me By Your Name)
  4. Harrison Ford (Blade Runner 2049)
  5. Patrick Stewart (Logan)
  6. Willem Dafoe (The Florida Project)
  7. Christopher Plummer (All the Money in the World)


Best Supporting Actress

  1. Laurie Metcalf (Lady Bird)
  2. Lesley Manville (Phantom Thread)
  3. Hong Chau (Downsizing)
  4. Allison Janney (I, Tonya)
  5. Nicole Kidman (The Killing of a Sacred Deer)
  6. Tiffany Haddish (Girls Trip)
  7. Sienna Miller (The Lost City of Z)


Best Original Screenplay

  1.  Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
  2. Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
  3. Get Out (Jordan Peele)
  4. Columbus (Kogonada)
  5. Lady Bird (Greta Gerwig)
  6. The Shape of Water (Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor)
  7. The Killing of a Sacred Deer (Yorgos Lanthimos & Efthymis Filippou)

Best Adapted Screenplay

  1. Call Me By Your Name (James Ivory)
  2. Molly’s Game (Aaron Sorkin)
  3. The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
  4. Blade Runner 2049 (Hampton Fancher & Michael Green)
  5. Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)
  6. Logan (Scott Frank, James Mangold, & Michael Green)
  7. All the Money in the World (David Scarpa)


Best Cinematography

  1.  Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
  2. Dunkirk (Hoyte Van Hoytema)
  3. The Shape of Water (Dan Laustsen)
  4. A Ghost Story (Andrew Droz Palermo)
  5. Mudbound (Rachel Morrison)
  6. Columbus (Elisha Christian)
  7. The Lost City of Z (Darius Khondji)


Best Original Score

  1.  Phantom Thread (Jonny Greenwood)
  2. Dunkirk (Hans Zimmer)
  3. The Shape of Water (Alexandre Desplat)
  4. Darkest Hour (Dario Marianelli)
  5. Blade Runner 2049 (Hans Zimmer & Benjamin Wallfisch)
  6. War for the Planet of the Apes (Michael Giacchino)
  7. Star Wars: The Last Jedi (John Williams)


Best Film Editing

  1.  Dunkirk (Lee Smith)
  2. I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
  3. Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)
  4. Blade Runner 2049 (Joe Walker)
  5. Molly’s Game (Alan Baumgarten, Elliot Graham, & Josh Schaeffer)
  6. Get Out (Gregory Plotkin)
  7. Columbus (Kogonada)


Best Costume Design

  1. Phantom Thread (Mark Bridges)
  2. The Shape of Water (Luis Sequeira)
  3. Blade Runner 2049 (Renee April)
  4. Murder on the Orient Express (Alexandra Byrne)
  5. Wonder Woman (Lindy Hemming)
  6. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Michael Kaplan)
  7. Thor: Ragnarok (Mayes C. Rubeo)


Best Makeup

  1. Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, & Lucy Sibbick)
  2. The Shape of Water (Jordan Samuel)
  3. I, Tonya (Deborah La Mia Denaver)
  4. Murder on the Orient Express (Paulina Boneva)
  5. Guardians of the Galaxy Vol. 2 (John Blake)


Best Visual Effects

  1. War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, & Joel Whist)
  2. Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, & Richard R. Hoover)
  3. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, & Chris Corbould)
  4. Dunkirk (Andrew Jackson)
  5. The Shape of Water (Trey Harrell)
  6. Thor: Ragnarok (Chad Wiebe)
  7. Okja (Erik-Jan de Boer) 

Best Production Design

  1. Blade Runner 2049 (Dennis Gassner)
  2. The Shape of Water (Paul D. Austerberry)
  3. Dunkirk (Nathan Crowley)
  4. Phantom Thread (Mark Tildesley)
  5. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Rick Heinrichs)
  6. All the Money in the World (Arthur Max)
  7. Atomic Blonde (David Scheunemann)


Best Sound Mixing

  1.  Dunkirk (Gregg Landaker, Gary Rizzo, & Mark Weingarten)
  2. Baby Driver (Tim Cavigan, Mary H. Ellis, & Julian Slater)
  3. Blade Runner 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill, & Mac Ruth)
  4. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Michael Semanick, David Parker, Stuart Wilson. & Ren Klyce)
  5. War for the Planet of the Apes (Dan O’Connell)
  6. Logan (Dan O’Connell, Paul Ledford, & David Husby)
  7. The Shape of Water (Christian T. Cooke, Glen Gauthier, & Brad Zoern)

Best Sound Editing

  1. Dunkirk (Richard King & Alex Gibson)
  2. Blade Runner 2049 (Mark A. Mangini & Theo Green)
  3. Baby Driver  (Julian Slater)
  4. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Matthew Wood & Ren Klyce)
  5. The Shape of Water (Nathan Robitaille & Nelson Ferreira)
  6. War for the Planet of the Apes (Andy Nelson, Doug Murray, & Will Files)
  7. Atomic Blonde (Mattias Eklund)


Best Original Song

  1. “Mystery of Love” written and performed by Sufjan Stevens (Call Me By Your Name)
  2. “Visions of Gideon” written and performed by Sufjan Stevens (Call Me By Your Name)
  3. “Remember Me” written by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, performed by various (Coco)
  4. “I Get Overwhelmed” written by Daniel Hart, performed by Dark Rooms (A Ghost Story)
  5. “You Shouldn’t Look At Me That Way” written and performed by Elvis Costello (Film Stars Don’t Die In Liverpool)
  6. “The Days” written and performed by Patrick Wolf (God’s Own Country)
  7. “Evermore” written by Alan Menken, performed by Dan Stevens (Beauty & the Beast)
Print Friendly, PDF & Email

Bravely Speaking to the Robinson Community
VALOR DICTUS OSCAR PICKS 2018